avcim-logo

Ana Sayfa | Müşteri Hizmetleri | Yeni Üyelik
Hesap Numaraları | Hakkımızda | Yardım | İletişim
Ana Sayfa Ödeme Seçenekleri Güvenli Alışveriş İletişim Hesap Numaralarımız Sipariş İzleme
sepetim
kampanya Kampanyalı Ürünler İndirimli Ürünler kampanya
Ürün Grupları
Av Giysileri
Av Tüfekleri
Atıcılık Malzemeleri
Ayakkabılar Botlar Ve Çizmeler
Balık Malzemeleri
Bıçak , Çakılar ve Kılıçlar
Dağcılık Ve Kamp Malzemeleri
Dalış Malzemeleri
Dedektörler
Dart Malzemeleri
Dürbün Teleskoplar ve Kameralar
Havalı Tabanca ve Tüfekler
El Feneri ve Kafa Feneri
Elektronik Ürünler
Hediyelik Aksesuar
Kişisel Savunma Ekipmanları
Kurusıkı Tabancalar/ Mermileri
Kuş ve Yabani Hayvan Kaçırıcılar
Köpek Ürünleri
Mühre-Güme
Paintball Malzemeleri
Tabanca Şarjör/Kabze ve Kılıfları
Tüfek Aksesuarları ve Yedek Parçalar
Tüfek Fişekleri / Mermileri
Diğer Ürünler
Gösteri ve Eğlence Ürünleri
2. El Ürünler
Biblolar ve Tablolar
Haberler
26.10.2011
Av Bıçakları
28.8.2011
Beeper Tasma
25.8.2011
Av Çizmesi
22.8.2011
Av Kıyafetleri
Tüm Haberler
kargo
SOSYAL MECRALARIMIZ
facebok, avcim.com google plus, avcim.com instagram, avcim.com alexa, avcim.com
taksit
surat kargo
Yeni Ürünler
LEMIGO 892 Wader Konçlu Çizme
Najdorf Bambu Çorap
Najdorf Yün Çorap Beyaz
Najdorf Termal Lacivert Çorap
Najdorf Termal Gri Çorap
Najdorf Termal Siyah Çorap
Najdorf Termal Astarlı Çorap Kırmızı-Antrasit
Najdorf Termal Astarlı Çorap Mavi
Najdorf Termal Astarlı Çorap Bordo
Najdorf Termal Astarlı Çorap Açık Kahve
Najdorf Termal Astarlı Çorap Lacivert
Najdorf Termal Astarlı Çorap Siyah
Najdorf Termal Astarlı Çorap Gri
Remıxon Neopren Eldiven
CZ-75 KILIF
kartlar
ssl
Fırsat Ürünleri
Gözlük Kamera
Leader Beeper Tasma
FLADEN KAUÇUK BOT % 100 SU GEÇİRMEYEN BOT
Bora M 508 Trigger Wenge Saplı Bıçak
Watton Wt-005 Zoomlu Tüfek Feneri
Bigem Bm-049 Zoomlu El Feneri (Yeni)
Falat X-100 Trap Gözlüğü Sarı
Dijital El Tartısı 40 kg
Zuber 12 Kalibre Şevrotin
Kibrit Yakan Balon Patlatan Focus Lazer FC43
ATEŞSİZ PİŞİRME KABI BARO COOK
THE NORD FACE RÜZGARLIK MONT
DFT OLTA MAKİNESİ HALLEY 3000 FD G KAFA 1 BB

Haberler

8.1.2010 18:23:00
Avcılık Belgesi

"Av Tezkeresi" ne oldu, yerine ne getirildi?

"Av Tezkeresi" yürürlükten kaldırılmıştır. Artık sadece yivsiz tüfeklerin taşınabilmesini için "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi", avcılık yapılabilmesi için "Avcılık Belgesi" verilecektir. Geçerlilik süresi dolmamış "Av Tezkeresi" ise süresi sonuna kadar geçerli olacaktır. "Av Tezkeresi" nin süresi dolduktan sonra yivsiz av tüfeği taşımak isteyenler Emniyet Genel Müdürlüğü veya Jandarma Genel Komtanlığı' ndan "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi", avcılık yapmak isteyenler  ise Çevre ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerinden "Avcılık Belgesi" ve "Avlanma İzni" alacaktır.

"Avcılık Belgesi" nedir, nasıl verilir ve ücretli midir?

Avcı eğitimine katılan ve başarılı olan herkese bir kereye mahsus "Avcılık Belgesi" verilecektir. Bu belge yıllık harca tabi olduğundan her yıl vize edilecektir. Vize işlemi esnasında 492 sayılı Harçlar Kanunu ile belirlenen o yıla ait harcın yatırılması zorunludur.  "Avcılık Belgesi" nin süresi yoktur. Kaybedilmesi durumunda yenilenebilmektedir.

"Avcılık Belgesi" nereden, nasıl alınır ve hangi belgeler istenir?

Avcıların  4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu' nun 13. maddesine göre "Avcılık Belgesi" alabilmesi için;

            Kursiyer adayları,  bir dilekçe ve ekinde;

             1) Dört adet vesikalık fotoğraf,

             2) Nüfus cüzdanı fotokopisi,

             3) Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,

             4) Öğrenim belgesi,

             5) İkametgâh belgesi,

ile birlikte kursun açılacağı yerin il müdürlüğü, mühendislik, merkez müdürlüğüne ve başkanlığa veya özel avcı eğitimi kursuna başvuruda bulunur. Dilekçe ve ekleri, ilgili birimler tarafından incelendikten sonra evrakı tamamlanmış olan adayların kayıtları yapılır.  Daha detaylı bilgi için www.milliparklar.gov.tr internet adresinden "Avcı Eğitimi ve Avcılık Belgesi Verilmesi  Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" i inceleyiniz.

Avcı eğitimi kursları halen var mıdır, gitmek zorunlu mudur?

Süresi dolan "Av Tezkeresi" ne sahip olanlar, ruhsatlarını "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" alarak yenileyenler veya ilk defa "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" alanlardan avcılık yapacak olanlar "Avcılık Belgesi" almak zorundadır. Bu kişiler kursa katılıp başarılı oldukları ve gerekli diğer belgeleri ibraz ettikleri takdirde "Avcılık Belgesi" alabilecektir. Daha önce Bakanlığımızca açılan avcılık kurslarına katılarak sertifika alanların kurslara yeniden katılma zorunluluğu yoktur. Süresi dolmayan "Av Tezkeresi" ne sahip olanlar süre sonuna kadar "Avcılık Belgesi" almak zorunda değildir.

"Avcılık Belgeleri" her yıl değişecek midir?

"Avcılık Belgesi" bir defaya mahsus olmak üzere verilecektir. Avcının kendi isteği veya 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde iptal edilmedikçe Kanunla belirlenen  yıllık  harcın Vergi Dairesine yatırıldığını gösterir makbuzun  İl Çevre ve Orman Müdürlüklerine ibraz edilmesi halinde  her yıl vize edilecektir.

Beş yıllık harç yine yatırılacak mıdır?

"Avcılık Belgesi" süresiz olarak verildiğinden dolayı yıllık harca tabi bir belgedir. Bu nedenle "Avcılık Belgesi" için her yıl harç yatırılacaktır. 

"Avcılık Belgesi" harcı ne kadardır?

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2006 yılı harç tutarı 67,00  YTL' dır. Avcı derneklerine üye olmayanlar için bu miktar 73.20 YTL' dır. Bu harçlar Vergi Dairelerine  yatırılmaktadır.

Avcılık belgeleri nasıl vize edilecektir?

Avcılık belgelerini şu anda ikamet ettikleri il Çevre ve Orman Müdürlüklerinden alan avcılar, avcılık belgeleri  4915 sayılı Kanunun 29. maddesi kapsamında veya kendi istekleri ile iptal edilmediği sürece ve yıllık harcın yatırılmış olması kaydıyla bu il Çevre ve Orman Müdürlüklerinde vize işlemlerini yaptırabilebeklerdir.

Başka ilden aldığım avcılık belgesini şu anda ikamet ettiğim ilde nasıl vize ettirebilirim?

Başka il müdürlüklerinden avcılık belgesi alanların belgelerini vize ettirmek için son ikamet ettikleri il müdürlüklerine başvurması halinde, bu kişilerden, yeni ikamet belgesi ile birlikte avcılık belgelerinin fotokopisinin de ekleneceği il müdürlüğünüze hitaben yazılmış, avcının ikametinin daimi olarak değişmesi nedeniyle avcılık belgesini ilk aldığı ilden ilinize nakledilmesi isteğini içerecek bir dilekçe alınarak vizeleri yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgiyi İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinden alınız.

Başka ilden aldığım avcılık belgesini şu anda geçici olarak ikamet ettiğim veya görevde bulunduğum ilde nasıl vize ettirebilirim?

Avcılık belgesi sahibi kişilerin yıllık harçlarını geçici ikamette bulundukları il Defterdarlıklarına yatırarak bu ilde avcılık belgelerini vize ettirmek istemeleri halinde, yıllık harcın tam olarak ve ocak ayından sonra yatırılmışsa gecikme faizi ile birlikte yatırılıp yatırılmadığına bakılarak vize işlemi geçici ikamette edilen il müdürlüğünce yapılacak, ancak vize işlemine esas olan harç makbuzunun aslı kişinin avcılık belgesini aldığı il müdürlüğüne gönderilerek yıllık vizesinin yapıldığı bildirilecektir.

Kimler "Avcılık Belgesi" alamaz?

Okur yazar olmayanlar, silah taşımaya engel sabıkası bulunanlar, sağlık raporu verilmeyenler, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 21/2, 24/2 ve 29uncu maddeleri kapsamında "Avcılık Belgesi" iptal edilenlere  "Avcılık Belgesi" verilmez.

Hangi suçlarda avcılık belgesi iptal edilecek ve kendilerine bir daha "Avcılık Belgesi" verilmeyecektir?

4915 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinde hangi suçların işlenmesi ve hangi suçların tekrarında "Avcılık Belgeleri" nin iptal edileceği gösterilmiştir.

"Avlanma İzin Ücreti" nedir ve nasıl belirlenir?

"Avlanma İzin Ücreti" her av yılı için, av hayvanı gruplarına ve avcılık belgesi çeşitlerine göre Bakanlıkça tespit edilen bir ücrettir. "Avlanma İzin Ücreti" Bakanlıkça hayvan gruplarına, avlanmanın il, bölge veya ülke genelinde yapılmasına göre farklı olarak tespit edilebilir.

"Avlanma İzni" nedir?

"Avcılık Belgesi" sahibi avcılar, avlanmak istedikleri av yılına ait "Avlanma İzin Ücreti" ni bulundukları ilin İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinin Döner Sermaye İşletmelerine yatırmak suretiyle "Avlanma İzni" almak zorundadırlar. "Avlanma İzni" bir av yılı içindir.

"Avlanma İzin Kartı" nedir?

Avlaklarda "Avcılık Belgesi" ve "Avlanma İzni" olmadan avlanılamaz. "Avlanma İzin Kartı" alan kişi avlaklarda, geçerli gün ve sürelerde, Merkez Av Komisyonunca belirlenen  limitlerde, avı serbest olan hayvanlarını başka bir ücret ödemeden avlayabilirler. "Avlanma İzni"  "Avlanma İzin Kartı" ile alınmaktadır. 2006-2007 av yılı için avcı derneğine üye olanlar 40,00 YTL, üye olmayanlar 60,00 YTL ödeyerek "Avlanma İzin Kartlı" İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinden 29 Eylül 2006 tarihine kadar alabilirler. Bu tarihten sonra başvurularda avcı derneğine üye olanlardan 60,00 YTL, üye olmayanlardan ise 90,00 YTL alınacaktır.

"Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" nedir, almak zorunlu mudur, nereden alınır?

2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun'da yapılan değişiklikle yivsiz av tüfeklerinin taşınması ve bulundurulması için "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi"  alınması  zorunludur. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile değişiklik yapılan 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun çerçevesinde "Av Tezkeresi" verilmesi uygulaması kaldırılmıştır. Bunların yerine "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" verilmektedir. "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" Emniyet Genel Müdürlüğü veya Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilmektedir. Bu belge yivsiz av tüfeklerinin taşınması ve bulundurulmasına ilişkin bir belgedir. Sadece "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" almakla avcılık yapılamaz. Süresi dolan "Av Tezkeresi" ne sahip olanlar yivsiz tüfek taşıyabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü veya Jandarma Genel Komutanlığı' ndan "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" alabilirler.

Diğer Haber Başlıkları

 Elektroşok Cihazı
 Tüfek Dürbünleri
 Havalı Tüfekler
 Av Bıçakları
 Bora Bıçakları
 Zoomlu El Feneri
 Beeper Tasma
 Av Çizmesi
 Havalı Tabancalar
 Av Kıyafetleri
 Biber Gazı Fiyatları
 Havalı Tüfek Fiyatları
 Av Tüfeği Fiyatları
 Genel ve Devlet Avlakları ve Kotalar
 2011 Avcı Eğitim Kursu Ücreti
 2011-2012 Ava Yasak Sahalar Haritası
 2011-2012 M.A.K. Kararları
 Avlanma Pulları Ücretleri
 Amatör Balıkçılık Kanunu
 Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekenler
Ürün Arama
reklam
Alışveriş Sepetim
kargo
Üyelik İşlemleri
Yeni Üyelik
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Sipariş İşlemleri
Sipariş İzleme
Mail Order Formu
Ödeme Bildirim Formu
Alışveriş İşlemleri
Alışveriş Sepeti
Alışveriş Listesi
Alarm Listesi
Ana Sayfa
Müşteri Hizmetleri
Hakkımızda
İletişim
avcim
yardim biz arayalim